logo heller

Jak właściwie dobrać odpowiednie parametry zgrzewania?

Proces zgrzewania oporowego jest jedną z najpopularniejszych, najbardziej skutecznych, a jednocześnie najtańszych metod łączenia ze sobą poszczególnych elementów metalowych.

Do przeprowadzenia tego działania konieczne jest dobranie odpowiedniego rodzaju zgrzewarki. Najpopularniejsze typy tych urządzeń to zgrzewarki punktowe, liniowe oraz wielopunktowe. Zgrzewarki punktowe mają spośród wskazanych typów najszersze zastosowanie i umożliwiają zgrzewanie ze sobą różnych elementów przeznaczonych dla różnych gałęzi przemysłu. Heller Polska już od 1997 roku dostarcza swoim odbiorcom sprzęt oraz osprzęt do zgrzewania oporowego metali. Współpraca z najlepszymi światowymi producentami pozwala dobrać takie produkty, które w pełni odpowiedzą na zapotrzebowanie odbiorców poszukujących sprawdzonych i jakościowych rozwiązań. Jak się okazuje, nie tylko typ wybranej zgrzewarki ma znaczenie. Poza samą zgrzewarką ważny jest rodzaj transformatora zgrzewalniczego oraz właściwy dobór parametrów technologicznych.

Jakie czynniki mają największy wpływ na jakość wykonywanego zgrzewu?

W celu rozpoznania i dobrania najlepszych parametrów zgrzewania, warto zastanowić się w pierwszej kolejności, jak wygląda dla przykładu przebieg zgrzewania punktowego. Cały proces rozpoczyna się od dociśnięcia do siebie poszczególnych elementów przy pomocy elektrod zgrzewarek. W kolejnym etapie następuje proces nagrzewania danych elementów w miejscu łączenia. Przy okazji tego kroku tworzy się ciekłe jądro zgrzeiny, które w kolejny etapie stygnie tworząc tym samym jednolite połączenie. Parametrami zgrzewania są więc: natężenie prądu zgrzewania, czas przepływu prądu, oraz siła docisku elektrod. Powstała w czasie zgrzewania energia zamieniana jest w ciepło. Jej wartość wpływa zaś na wielkość zgrzeiny. Podczas doboru parametrów istotne jest, aby do wartości prądu zgrzewania dobrać prawidłową i odpowiednią siłę docisku wspomnianych elektrod. Jeśli siła ta jest zbyt mała, zgrzewanie będzie się charakteryzować zbyt dużym iskrzeniem. Jeśli jednak iskrzenie nie pojawi się prawie wcale, oznaczać to będzie z kolei użycie zbyt dużej siły. Niezwykle ważne jest więc optymalne dopasowanie do siebie poszczególnych parametrów.

Od czego zależy właściwy dobór parametrów zgrzewania?

Zarówno natężenie prądu, czas jego przepływu, jak i siłę docisku elektrod dobiera się w zależności od rodzaju zgrzewanego metalu, kształtu, grubości i poszczególnych wymiarów zgrzewanych ze sobą elementów. Konieczne jest również zwrócenie uwagi na przeznaczenie powstałych konstrukcji oraz wymagania, jakie zostały na nie postawione. Firma Heller Polska posiada w swojej ofercie zarówno zgrzewarki, jaki i różnego rodzaju oraz przeznaczenia elektrody. Wszystkie produkty stworzone są z wysokiej jakości materiałów, tak aby procesy, którym są poddawane przebiegały sprawnie. Precyzyjne podejście do produkcji tych elementów gwarantuje bezbłędny przebieg całego procesu od początkowego etapu, po końcowe wykonanie produktu docelowego.

Kontakt
close slider